Потпредседник Српске напредне странке, који је и шеф посланичке групе „Александар Вучић – Србија побеђује” у Скупштини Војводине, на питање у интервјуу за „Дневник” да ли су основане медијске спекулације о томе да се у Српској напредној странци размишља о томе да СНС самостално изађе на изборе, значи без ПУПС-а, Покрета социјалиста и СДПС-а, истиче да је СНС и до сада могао самостално излазити на изборе и формирати владу, али, свесни одговорности и потребе што ширег консензуса о најважнијим питањима у држави, желели су да остваре што ширу подршку политици која је, као што се данас јасно види, дала резултате.
– Наше критике су биле јасне и односиле су се на апсолутну незаинтересованост неких од наших коалиционих партнера када је у питању борба за заједничку политику – каже Јованов. – Рано је говорити о томе како ће изгледати листа и ко ће на њој бити, а ко не. У наредном периоду треба направити анализу о томе колико ко доприноси коалицији пре и после избора, колико се ко бори за заједничку политику, колико је ко коректан партнер, а онда с тим ускладити евентуалну сарадњу и заједнички наступ.
Како бисте коментарисали преговоре власти и опозиције о изборним правилима, јесу ли они пропали или су могућа изненађења с обзиром на план шефа Спољнополитичког одбора и известиоца Европског парламента за Србију Дејвида Мекалистера о посредовању ЕП-а у тим преговорима који се воде у Народној скупштини?
– Нисам учествовао у тим разговорима и не знам детаље, али је свакоме јасно да је Српска напредна странка спремна да на конкретан начин направи искорак какав нико никада у Србији није ни помислио да направи, и да ћемо изборни процес у Србији подићи на највиши ниво икад од када се избори у Србији одржавају. Ми немамо разлога да страхујемо од суда народа јер смо уверени у то да грађани Србије одлично виде резултате рада Александра Вучића и да не постоји начин да се то девалвира лажима, увредама и насиљем које спроводе неке опозиционе странке.
На последњим седницама Скупштине Војводине је уочено да СПС као члан владајуће коалиције више не учествује у расправама. Као шефа владајуће коалиције вас питамо да ли постоје неке несугласице између СНС-а и СПС-а у покрајинском парламенту?
– Ни реч нису рекли о томе да су незадовољни и да постоји неки проблем. Полазим од тога да смо озбиљни људи и да се бавимо озбиљним послом и стварно ми не пада на памет да некога ко се понаша као надурено дете испитујем да ли је љут, зашто се љути и ко га је наљутио. За мене је битно да се седнице Скупштине одржавају без проблема, да на седницама има кворума за рад и одлучивање и да се предложене одлуке усвајају, чак и када неки посланици владајуће коалиције колективно нису у сали.
Како коментаришете изјаву Вука Јеремића да су услови за одржавање избора у Медвеђи наводно били нерегуларни јер су се тим местом кретали yипови без таблица, и то поред полиције?
– Вук Јеремић је, по обичају, слагао. Нешто друго ту њега жуља… Он је 30. јула, говорећи о бојкоту, рекао да ће излазност испод 50 одсто бити успех бојкота, а да је 45 одсто изашлих идеалан резултат за опозицију. А онда су се десили избори у Медвеђи, на које је, уз њихову пробу бојкота, изашло 67,72 одсто грађана. Значи, бојкот је, као њихов најзначајнији политички потез, доживео тотални фијаско и онда је требало наћи објашњење зашто се оно што се доказало као неуспешно ипак наставља. Отуда Јеремићеве лажи, али и промена става, па сада каже да се успешност бојкота неће мерити процентом изашлих, већ измишља неке нове, мање политичке, а више паранормалне аршине. Али, џаба му и то…
Кажете да је бојкот доживео фијаско, али се та одлука не доводи у питање. Зашто?
– Има више разлога. Прво, они су свесни да ћемо изборни процес учинити најбољим икада и да ће се, када у таквој изборној утакмици и по таквим правилима доживе пораз, све приче о томе да је њихов неуспех ствар изборних услова, а не њихове непопуларности и недостатка било какве политике, коначно показати као велика шарена лажа и бедно оправдање за неуспех и незнање. Друго, они очигледно желе да покушају да делегитимизују изборни процес, да затим покушају да делегитимизују све органе који из тог изборног процеса произађу, а то су локални, покрајински и републички органи, и да онда, уколико председник Вучић успе да се избори за компромисно решење око Косова и Метохије, под лажним изговором борбе за Косово, покушају улицом и насиљем да руше власт, упадају у институције и слично. И треће, бојкотом све странке које не буду у парламенту постају директно зависне од милостиње буџетског тајкуна Драгана Ђиласа јер неће имати редовно буџетско финансирање. Све, осим Јеремићеве, јер је он своје финансије већ обезбедио с Патриком Хоом и осталом екипом. Сва три наведена разлога су важна и зато мислим да нема тих услова под којима ће они изаћи на изборе, како је својевремено рекао покојни академик Никола Милошевић.
Ержебет Марјанов
Социјалистичка партија Србије је поднела предлог измене закона којом би се народним посланицима онемогућило да у току мандата мењају политичку опцију, односно да представљају партију која није парламентарна и посланик би преузео одговорност због „неоправданог одсуства са седнице”, Шта мислите о том предлогу?
– То питање би свакако требало да буде уређено јер је заиста смешно када Драган Ђилас и Вук Јеремић најпре купе туђе странке, јер нису у стању да прикупе 10.000 потписа грађана и оснују своје, а онда дођу у Скупштину и купе посланике, па нареде тим посланицима да не долазе на седнице, али да узимају плате. То најбоље показује да тајкуни у политици, Ђилас и Јеремић, својим понашањем и навикама загађују политички простор и политику претварају у бувљак.