Припрема...

1. јануар 2025.

Србија је у сигурним рукама


Председник посланичке групе Српске напредне странке у Народној скупштини републике Србије и члан Председништва Српске напредне странке Миленко Јованов говорио је, за Пинк.рс у великом новогодишњем интервјуу, о опозицији, дешавањима у парламенту током заседања, о политичкој ситуацији, о одлукама које је донела законодавна власт.

Јованов је истакао и покушај спровођења обојене револуције у Србији, као и о хибридном рату против наше земље.

* Шта нам је донела 2024. година? Како бисте оценили рад Скупштине Србије и улогу посланичке групе СНС у решавању кључних питања?

– Посланици СНС су се заиста трудили да у ненормалним условима раде оно за шта су добили мандат од народа на изборима. Огроман је успех што смо, упркос невиђеним покушајима опструкције, дивљаштва, агресије и насиља у режији опозиционих посланика, усвојили све акте који су се нашли на дневном реду. Поред покушаја опозиције да унизи парламент, прошла година, донела је и наставак економског развоја Србије – бележимо рекордне стране директне инвестиције, повећаване су плате и пензије, наставља се изградња инфраструктуре и, фактички, одржава се континуитет развоја какав наша земља бележи од доласка Александра Вучића на позицију премијера. Са друге стране, ова година нам је донела неколико покушаја обојене револуције у Србији, а у ту сврху сукориштене различите теме – од пораза опозиције на изборима, преко литијума, до трагедије у Новом саду. Најзад, мислим да је тектонска промена, која је обележила ову, а тек ће обележити године пред нама, победа Доналда Трампа на председничким изборима у САД.

* Каква је ваша процена тренутне политичке ситуације у Србији?

– Јасно је да се против наше земље води хибридни рат. То данас не види само онај ко не жели да види. И сценарио и режија су јасни, а и улоге су подељене у складу са приручницима које су протагонисти таквих акција штампали. Покушава се изазивање нестабилности и хаоса, из које би излаз требало пронаћи у хиротонисању опозиционих политичких лилипутанаца у министре у тзв. прелазној влади. Међутим, наишли су на чврст и одлучан став, пре свега председника Вучића, који је децидно одбио да буде саучесник у развлашћивању народа. То је и логично и очекивано, будући да је управо он вратио народу у руке моћ да бира ко ће и како водити Србију. Јер, та моћ, која народу по Уставу припада, била му је одузета и ма како народ гласао, одлуку о томе ко ће да буде на власти и правац у коме ће земља ићи одређивали су тајкуни и амбасадори. И хвалили се тиме. Дакле, председник Вучић је још једном заштитио парво народа да одлучује и зато ће и овај покушај обојене револуције бити неуспешан. За разлику од неких који су се плашили оваквих сценарија, председник Вучић је остао непоколебљив, а управо су они који су себе већ видели у министарским фотељама, постали нервозни, па прете грађанским ратом ако им се не преда власт. Међутим неће доћи ни до једног, ни до другог и неће у Србији бити ни грађанског рата, ни прелазне владе, нити ће ико моћи да дође на власт без избора и воље народа.

* Како СНС планира да одговори на насртаје дела опозиције на уставноправни поредак земље? Посебно у светлу протеста и политичких несугласица чиме и урушавају Устав Србије?

– Морамо да будемо стрпљиви, сталожени и трпељиви и да радимо све супротно од онога што они који стоје иза свега овога, желе и очекују. Њима је потребна било каква ескалација, радикализација, насиље. И што им више буде пропадао план, биће све екстремнији и биће све више покушаја да се изазове било каква реакција. Наравно, никакво насиље и незаконито понашање неће бити дозвољено и ту очекујем да државни органи покажу одлучност.

* Шта ће бити приоритет посланичке групе СНС у наредној години? Да ли су у плану закони који ће директно утицати на побољшање квалитета живота грађана?

– Сваки закон на свој начин директно утиче на квалитет живота грађана. То је и разлог због чега се закони и доносе. Узмите за пример исмене Кривичног законика који смо усвојили. Сада се на посебан начин и, под претњом озбиљне кривичне санкције, штите запослени у просвети, здравству и систему социјалне заштите од физичких напада. Тиме се не побољшава њихов материјални положај, али им се директно побољшава квалитет живота, јер ће сваки насилник да размисли пре него што буде насилан према њима. Наш приоритет ће и у наредној години бити да радимо посао за који нас грађани плаћају, а то значи да усвајамо законе којим унапређујемо стање у земљи, односно да спроводимо политику председника Вучића за коју су грађани дали огромну подршку. И убеђен сам да ћемо у томе успети, какви год услови за рад у парламенту били.

* Како коментаришете однос Србије са ЕУ у контексту тренутних изазова и да ли сматрате да је чланство у ЕУ и даље реалан циљ?

– Јесте. И реалан и остварив. Бар што се нас тиче. Међутим, ту се пита и друга страна, а нисам сигуран да одатле увек долази искрена воља да се Западни Балкан интегрише у ЕУ. На нама је ипак да гледамо шта су наши задаци и у том контексту је важан посао пред Скупштином, јер је председник Вучић поставио циљ да све предвиђене критеријуме за улазак у ЕУ испунимо до краја 2026. године. То значи усклађивање постојећих аката и доношење нових у складу са актима ЕУ. То је огроман посао, а на нама је да тај задатак извршимо.

* Како оцењујете рад опозиције у Скупштини и да ли сматрате да постоји простор за побољшање дијалога са њима? Чини се да сваког заседање користе за изазивање хаоса.

– Будући да немају политику, немају ниједно решење да понуде грађанима као алтернативу ономе што ми предлажемо, једино им то преостаје. Дакле, политичка импотентност и безидејност са једне стране и бескрајна агресија храњена од разноразних лудака са друштвених мрежа, као и од главног гуруа опозиције Драгана Ђиласа са друге стране, рађају то урушавање Скупштине насиљем. Нажалост, тешко је да се са тим људима разговара, а још теже да се било шта договори. Да будем до краја јасан, то не значи да се ми и даље нећемо трудити да разговарамо, али из досадашњег искуства могу да посведочим да се ти људи, иако одрасли, понашају као размажена деришта која, ако им није све по вољи, крену да хистеришу и праве хаос. Такође сам сведок и да им реч и постигнути договор не значе ама баш ништа. Дакле, тешко је са таквим ликовима о било чему разговарати и постићи било какав договор у тим разговорима, али трудићемо се, због Србије, ма колико то патетично звучало, јер је важно да некакав дијалог постоји, да се спусте тензије и да се рад парламента упристоји и унормали. И могу већ сада да кажем да ћемо ми са своје стране дати све од себе да тако и буде, а они нека раде шта хоће.

* Које су биле кључне одлуке које је Скупштина донела ове године и како оне утичу на свакодневни живот грађана?

– Рекао сам већ, сваки акт који смо усвојили је на свој начин важан и утиче на свакодневни живот грађана. Бар у неком сегмент. Међутим постоји један акт због кога ми је жао што су посланици опозиције направили инцидент и нису желели да се воид расправа. Ради се о Закону о буџету за 2025. годину. Они су својим дивљањем онемогућили да кажемо да је овим буџетом предвиђена највећа давања у пољопривреду у историји Србије од 149,5 милијарди динара, да су планирана повећања плат аи пензија, капиталне инвестиције у износу од 7,4% БДП-а, улагање у војску од 2,6% БДП-а, да су повећана давања у однусу на ову годину и за здравство, просвету, културу, екологију… Ето, све тонајдиректније утиче на свакодневни живот грађана, а ни реч о томе нисмо успели да проговоримо, јер је опозивији било прече да праве хаос, лепе налепнице и поливају посланике вином, или чиме већ.

* Када се осврнете на 2024. годину, шта сматрате највећим успехом Србије као државе?

– Било је доста важних ствари, али издвојио бих добијање инвестиционог кредитног рејтинга. Србија је то остварила по први пут у својој историји и то онда има посебну тежину. Такође, једина смо држава у региону са таквим инвестиционим рејтингом и што показује да је тај успех заиста огроман. То је уједно и признање за озбиљан и тежак рад на макроекономској стабилности, стабилном курсу, на чврстој контроли јавног дуга. Речју, на одговорном и домаћинском управљању народним новцем.

* Шта бисте пожелели грађанима Србије за 2025. годину? Које поруке бисте им упутили? Како ви лично проводите новогодишње празнике и шта вам они значе?

– Да не звучим чудно, али новогодишњи празници ми заиста ништа не значе. Дан као и сваки други. Божић је већ нешто друго. А грађанима Србије желим да у наредној години остваре све своје жеље и амбиције. Поред тога, желим им и пуно здравља и среће.

* Које су ваше личне амбиције и циљеви за наредну годину, како у политичком тако и у приватном животу?

– Једина амбиција ми је да много више времена проводем са својом породицом и себи драгим људима.

 

Млади да не пристају да мале групе бучних и агресивних доносе одлуке у име тихе и пристојне већине међу њима

* Која је ваша новогодишња порука младима у Србији?

– Млади нису само будућност, већ и садашњост и будућност наше земље. Зато се и трудимо и тражимо начин да што пре дођу до посла, до свог крова над главом, да омогућимо младима који су отишли на студије, или на рад ван Србије да се врате и одве планирају свој живот. Доносимо конкретне мере у том правцу ии мамо конкретне резултате. Незапосленост младих је данас на нивоу од 20,2 одсто, а да је раније била 53 одсто. Али боримо се даље, јер хоћемо још боље резултате. Волео бих да неки млади људи не дозволе да буду оруђе у туђим рукама. Да не пристају да мале групе бучних и агресивних доносе одлуке у име тихе и пристојне већине међу њима. Младост увек са собом носи бунт и супротстављање и води се идеалима и морално високим циљевима. Зато је често за своје потребе злоупотребе они који су морални талог руковођен искључиво личним интересима. И то се лепо видело пре неки дан у Новом Саду када су ти млади људи пешачили километрима од центра града до Мишелука, а онда су се ту појавили политичари попут Јешића, Погачара и неких професора, који су дошли колима, мало се сликали са њима, вратили се у кола и отишли даље, а ови опет пешке назад у центар града… Како год било, желим им пуно здравља и личну срећу, а више нису мали и брзо ће имати прилику да покажу колико су спремни да преузму одговорност за неке своје одлуке.