Припрема...

18. јул 2024.

Подизање економије уз литијум, али апсолутно очување животне средине


У прелиставању штампе, у емисији Јутро на ТВ Прва, говорио сам о посети немачког канцелара Олафа Шолца Београду, заједно са представницима фирме „Мерцедес бенц“, и објаснио да још увек нема никакве одлуке о експлоатацији литијума.

Србија инсистира на томе да цео процес буде апсолутно безбедан за животну средину и на томе да се затвори круг, да се овде не говори само о руднику, већ и о преради. То би био јак замајац за развој наше економије, који би донео нова радна места и повећање извоза, слично као кад је Норвешка пронашла нафту, и надам се да нећемо пропустити шансу.

Истакао сам да људи без занимања и формалног образовања, а камоли ускостручног знања, попут Ћуте и Лазовића, не дозвољавају чак ни струци да каже мишљење. Свако ко се појави са стручним ставом „за“ прође кроз топлог зеца. Недавно је и Исток Павловић написао да му је Борис Тадић својевремено показивао мапе где ће бити рудници, па је одмах на друштвеним мрежама добио салву псовки и претњи у инбокс.

Нагласио сам да је добро то што у Србију долазе представници „Мерцедес бенца“, али да они треба да знају да је овде долазила и Виола фон Крамон и да делом захваљујући њој нисмо направили ниједан корак напред.

Имате људе чије понашање не можете да предвидите, јер то понашање није нормално. Надам се да им неће бити дозвољено да леже по пругама, јер ће неко заиста да настрада, наравно неће то бити Ћута, који их позива на такве сулуде акције, он ће се измаћи, него неки други.

Ти људи спомињу буне и грађански рат, теорије завере о литијуму. Најновија сулуда теза им да је да кад су 2001. били на власти и радили на пројекту литијума, а онда 2006. донели закон да онај који истражује, тај ће и да копа, па 2011. то потврдили – све то било у реду јер су они били добра власт, а да сад не може ви нисте добра власт.

Подсетио сам на то да је Рио Тинто показао да би на овом простору било речи о подземном руднику и новој технологији. Такође, указао сам и на то да тај литијум, као значајна енергетска сировина 21. века, неће остати испод површине земље. Или ће га вадити без обзира на то шта су интереси државе Србије, или ће га вадити уз њено учешће. Ову ситуацију упоредио сам са ситуацијом на Блиском истоку и са експлоатацијом нафте, а литијум је свакако ресурс 21. века који доноси и важну геополитичку предност.

О ситуацији на КиМ рекао сам да је прогон Срба свакодневица док је Аљбин Курти на власти, а посебно сада када се припрема за изборе. Закључио сам да је за Србију најважније да се економски развија и напредује, јер слаба Србија не може да се бори ни за шта у политичком смислу.